Manşet

Adaboğazı

Muğla’nın gözde turizm merkezi Bodrum’da yer alan Adaboğazı mevkii için kesin olarak korunacak kararı alındı
Tartışmalara ilişkin olarak kamuoyu ile edindiği bir bilgiyi paylaşan AK Parti Bodrum İlçe Başkanı Osman Gökmen, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ve Tabiat Varlıkları Genel Müdürü Mehmet Ali Kahraman’ın kendisini arayarak Adaboğazı’nın imara açılacağını bilgisini kesin bir dille reddettiklerini, bu ifadelerden dolayı oldukça üzgün olduklarını, Adaboğazı’nın 2 yıldır süren “kesin korunacak alan” ilanı faaliyetlerinde sona yaklaşıldığını kaydetti.

Siyasi partilerin, STK’ların ve vatandaşların, Özelleştirme İdaresi’nin Bodrum’da, Bodrum Belediyesi’ne imar durumunu sorguladığı bölgeler arasında yer alan Adaboğazı’na yürüyüş ve basın açıklamasında bulundular. Çok sayıda vatandaşın yer aldığı yürüyüşte yapılan basın açıklamasında iktidar, kaynakları iyi kullanmamak ve finansman elde etmek için kamu mallarını rant çevrelerine satmakla suçlanmıştı.

Ak Parti Bodrum İlçe Başkanı Osman Gökmen’de bu konuda kendisini Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ile Tabiat Varlıkları Genel Müdürü Mehmet Ali Kahraman’ın aradığını kaydederek söz konusu Adaboğazı’nın kısa bir süre içerisinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından “kesin korunacak saha” ilan edileceğini bildirdiklerini kaydetti.

AK Parti Bodrum İlçe Başkanı Osman Gökmen Adaboğazı’yla ilgili kendilerinin de sıkı faaliyetlerinin olduğunu kaydedrken şunları söyledi:

“Özelleştirme İdaresi Bodrum’da çeşitli arazilerle ilgili rutin bir sorgulama yapmış. Bu durum siyaset için kendisine rant sağlamak isteyenler için fırsat olarak değerlendirilip, “Adaboğazı imara açılıyor” yalanlarının ortaya atılmasına neden oldu. Sayın Bakanımız Murat Kurum bu yalanlara çok üzülmüş. Bizzat beni arayarak 2 yıldır Adaboğazı’nın “kesin korunacak alan” olarak ilan edilme çalışmalarında sona gelinmişken, böyle bir yalanın ortaya atılmasına çok üzüldüğünü söyledi. Tabiat Varlıkları Genel Müdürümüz Sayın Mehmet Ali Kahraman da beni arayarak böyle bir durumun kesinlikle söz konusu olmadığını söyledi. Sayın Bakanımız Murat Kurum, çalışmalarda son durumun Sayın Cumhurbaşkanımız’a sunulduğunu, Sayın Cumhurbaşkanımız’ın çok kısa süre içinde Adaboğazı’nı “kesin korunacak alan” olarak ilan edeceğini söyledi. Sayın Bakanımız ayrıca Kesire Burnu’nun da kesin korunacak alan olarak ilan edileceğini söyledi. Belediyeyi 25 yıldır yönetenlerin, belediyenin tüm imkanlarını kullanarak kendi yandaşlarına Bodrum’un güzelliklerini nasıl peşkeş çektiklerini çok iyi biliyoruz. Onlar da biliyor ama bir yalanın arkasına sığınıp Bodrum’u kandırıyorlar. Ama bir kez daha altını çizerek belirtmek istiyorum; Tıpkı Küdür Yarımadası ve Adaboğazı’nda olduğu gibi Bodrum’un doğal güzelliklerinin korunmasının teminatı AK Parti’dir” dedi.

“Çevre katliamlarıyla ilgili bugüne kadar belgeleriyle ispat ettiklerimiz karşısında susanların çevreyle ilgili söz söyleme hakkı yoktur” ifadelerini kullanan AK Parti Bodrum İlçe Başkanı Osman Gökmen, “Bugüne kadar Yalıkavak’ta, Gümbet’te denize arıtılmadan bırakılan lağım suyunu görüntüledik, bu arkadaşlardan ses çıkmadı. Son olarak Mumcular arıtmasının kapatıldığını ve Mumcular’ın lağım suyunun Mazı Çayı’na bırakıldığını ve bu yolla dünyaca ünlü flamingoların uğrak yeri olan Tuzla Sulak Alanı’na ulaştığını belgeledik, yine ses çıkaramadılar. Bu skandallara ses çıkaramayanlar, bir yalanın arkasına sığınıp, çevreci rolü oynuyorlar. Hiç kusura bakmasınlar ama samimi değiller. Bodrum her şeyin farkında” diye konuştu.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir