Manşet

Akıllı İnek Projesini Ülkeme Hediye Ettim

‘Yüzyılın projesi ifadesi sanırız akıllı inek adına abartı olmaz zira akıllı inek projesi tam beş yıllık bir AR – GE çalışmasının ardından tüketicilerin karşısına geldi.
*
Gümüşhane asıllı Erzincanlı İşinsanı Recep Cemil Tanguroğlu çocuklara olan sevgisini her ortam da dile getirirken akıllı inek projesi için de ‘ülkeme hediye ettim, herkesi sahip çıkmaya davet ediyorum’ çağrısında bulundu. Tanguroğlu, projeye devletin en üst katmanından da destek beklediğini söyledi.

AKILLI İNEK PROJESİNDE ÇOCUK ETKİSİ
Recep Cemil Tanguroğlu, işyerinin önünde duran akıllı inek maketine yaklaşan çocuğun ‘bana süt verirmisin?’ seslenişinden etkilenerek ‘bu inek sana süt verecek yavrum’ karşılığını verir. İşte o andan itibaren çalışanlarına talimat veren Tanguroğlu, akıllı inek projesi için düğmeye basar. Aslında Dünya’da ve Türkiye’de bir ilk olan ödüllü projeyi ülkesine kazandıran Tanguroğlu, kısa sürede çekim merkezi haline gelecek bu ismi şimdi yurdun her tarafına yaymakla uğraş veriyor.

AKILLI İNEK PROJESİNDE GÜMÜŞHANE VURGUSU
Erzincanlı İşinsanı diyerek yazımıza başlasakta Recep Cemil Tanguroğlu doğup büyüdüğü Gümüşhane’yi hiçbir zaman unutmadı. Erzincan’daki resmi açılıştan sonra projeyi Gümüşhane’ye taşıyan Tanguroğlu, açılışı bizzat Gümüşhane’yi ziyaretleri esnasında Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli yaptı. Pakdemirli’den övgü dolu sözlere mazhar olan Akıllı İnek böylelikle vefakâr iş insanı Tanguroğlu’nun memleketine verdiği önemi gözler önüne serdi.

İÇECEK SEKTÖRÜNDE EN CİDDİ RAKİP
Akıllı İnek o derece önemli bir proje ki sadece tasarım bakımından bile çocukların çekim merkezi haline geldi. Çocukların özellikle süte olan çekingen bakış açısı günümüzde bile güncelliğini koruyor ki, yani bir başka deyişle akıllı inek sütü çocuklara sevdirmek için öyle bir düzenek kurdu ki bunu başardığını üzerine basa basa ortaya koydu. Bizzat ebeveynler tarafından dile getirilen bu ayrıntı projenin ne derece önem teşkil ettiğinin altını çizdirdi. Çocuklar sütü akıllı inekle severken Türkiye akıllı inek’e olan hayranlığını gizleyemedi.

İŞDÜNYASINDAN DA CİDDİ TAKİP VAR
Akıllı İnek elbette ifade edilen ayrıntısıyla göz doldursa da iş dünyası ekonomik açıdan önemli kazanç kaynağı olan akıllı ineği yakından takibe aldı. İşinsanı Tanguroğlu yurtdışından gelen tekliflerin varlığını bu duruma örnek gösterirken ‘önce vatanım devletim benim insanım yararlanacak’ çıkışında bulunarak yerli ve milli projeyi ülkesine kazandıran vatansever işinsanı kimliğini de duyurmuş oldu.

AKILLI İNEK ÇOCUKLARA ZARARLI İÇECEKLERDEN UZAK DURUN DİYOR
Her zaman önemli bir sektör olarak bilinen içecek dünyasının aynı zamanda çocuklar içinde tartışmalı sayılabilecek katkı maddesi yüksek içecekleri piyasada süslü sözcükler arasında gizlendiği bilinmektedir ve hatta süt ve süt ürünlerine dönük pek çok içeceklerin nasıl bir materyal taşıdığı da bilimsel olarak kimi zaman kitaplara bile konu olabilmektedir. Oysa akıllı inek tüm bu tartışmaları bitirdiği gibi sağladığı sağlıklı süt ve ayranla hiçbir şüpheye mahal vermeden varlığını sergilemektedir. Bu durum teorik olarak akıllı inek eşittir sağlık süt ve ayran derken sağlıklı süt ve ayran eşittir akıllı inek tezini bir daha hafızalardan silinmemek üzere hafızalara kazımaktadır.

KİM GELDİYSE AKILLI İNEK DEDİ SÜT İÇTİ AYRAN İÇTİ
Gelelim Akıllı İnek Projesinin ne denli saygın bir proje olduğu meselesine.. Elbette sağlam bir altyapı ile binlerle buluşturulan bir projenin cazibe üssü haline gelmesi şaşırtıcı mıdır? Hayır.. Duyan koştu, gören sevdi, bulunduğu yerden ayrılan ‘siz de görün’! dercesine herkes ‘akıllı inek’! dedi sağlıklı süt ve ayranın tadına vardı. Peki, birbirinden ünlü isimlerin, üst düzey bürokratların, yurtdışındaki temsilcilerinin, valilerin, siyasilerin, kısacası elit kesimin tüm muhataplarının akıllı inek için Ankara’da buluştuğunu ifade edersek moo gruptan ayrılan her bir ismin akıllı inekle ilgili görüşlerine de ayrıca bir başka pencereden bakmak bir parantez açmak gerektiğini ısrarla vurgulamak gereklidir.

AKILLI İNEK GAZLI İÇECEKLERE KAPILARI KAPATIYOR
Küçük bedenlerin gazlı içeceklerin dünyasına nasıl bir iştahla sarıldığı bu çembere ne çabuk girdiği şüphe götürmeksizin bilinmektedir medya gücü ve kitlesel iletişim ağının da desteklediği bu durum ebeveynleri kimi zaman zor duruma düşürmektedir. Alalım mı? Almayalım mı? İkileminde gitgel yaşayan ebeveynler bugün akıllı inek sayesinde yavrularına içirdikleri sağlıklı süt ve ayranla bu denklemi de çözmüş bulunmaktadır.

KISACASI..
Kısacası akıllı inek varken ebeveynler şimdi tüm gazlı ve zararlı içeceklerden yavrularını rahatlıkla koruma altına almaktadır. Çocuklar sağlıklı sütü ve ayranı şimdi bir başka sevgi ve iştahla istemektedir çünkü altında moo gruptan çıkan akıllı inek projesinin imzası vardır.

TANGUROĞLU: ÜLKEM SAHİP ÇIKSIN BU ÇAĞRI ÇOK ŞEY İSTEMİYOR
Recep Cemil Tanguroğlu akıllı inek projesine herkesin sahip çıkmasını istiyor. Ülkemizin başarılı işinsanına sahip çıkması noktasında çekingenliği ayrı bir irdeleme konusu olarak gözönünde bulundurulduğunda sadece İşinsanı Tanguroğlu’nun akıllı inek projesinin ayrıcalığı fazlasıyla hak ettiğini vurgulamak isteriz nitekim işinsanı Tanguroğlu ‘bu projeye ülkem sahip çıksın bu çağrı çok şey istemiyor’ çıkışında bulundu.

ÇOCUKLARI ÇOK SEVEN İŞİNSANI TANGUROĞLU BU İDDİASINI KANITLADI
Bu ifadelere ev tipi akıllı inek prototipini örnek vererek destek verebiliriz. İnşallah kısa sürede evlere girecek bu prototip çocukları sabah uyanırken akşam yatağına uzanırken bambaşka bir keyifle buluşturacak. Prototipe yüklenen masalları seçenek düzeniyle dinleme fırsatı bulacak olan çocukların bu durumu elbette en çok ebeveynleri sevindiriyor. Tasarruf noktasında da önemli bir mesaj veren düzeneğe sahip akıllı inek prototipi sağlıklı süt içerek büyüyen küçücük zihinlere sağlam temeller üzerinde yetişen bir birey kimliği de kazandırıyor.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir