Köşe Yazısı

Akustik

Duyguların ifadesini bazen şarkılarda bulur, bazen türkülerde.
*
Duyguları bazen şiir ifade eder, en yalın haliyle. Her dize, her nokta, bir şeyleri ifade eder, şiirin benliğinde. Bazen neşeyi ifade eder şarkılar, şiirler.
*
Bazen hüzünlü gözyaşlarını anlatır, türküler. Bazen kahraman olmuşsundur, dağ bayır dolaşan, çarpışan.
*
Masallara, destanlara, konu olmuştur duygular. Bazen Köroğlu’dur, Bolu Beyini mağlup eden.
*
Yaşanmışlıklarla hissedilenler, yaşamın akustiğin de bulur kendini. Zaman zaman ağlatır bizleri içimizde yaşananlar, yaşattırılanlar.
*
Üzer, kırar, incitir, bizleri. Doyasıya haykırarak ağlamak isteriz, hiç durmadan, göz pınarlarımız, kuruluncaya kadar.
*
Yalnız yürümek isteriz, ormanlık bir patikada. Ormandan gelip, yüzümüzle buluşan rüzgâr, alır götürür hüzünlerimizi beraberinde. Bazen yalnız, kumsaldan bakarız, engin denize, akşamın alacakaranlığına.
*
Güneş denize vurmuş, mavi deniz, meşaleli kızıl bir yola dönmüş adeta.
*
O yolda, duygularımızla birlikte yürümekteyiz, akşamın alacakaranlığında, ufuklara, güneşe doğru. Güçlü bir his uyanır içimde, baharda, ağaçların arasında.
*
Yeni çıkmakta olan yeşil yapraklar, martta yeni bir doğuşu simgeler adeta. Eskimiş dertlerimizi, sararız taze yapraklara.
*
Bir dere sesi duyarız yakınlarda, sesi yankılanır kulaklarımızda. Ezilmişliğimizi, yıpranmışlığımızı, kırıklıklarımızı, alır götürür bir dere, benliğinin derinliklerine.
*
Ağlama artık gerçekten içine der, o dere. Dere, derttaşın olmuştur sana. Bir şahin sema’dan bakmaktadır sana.
*
Semazenler misali, daireler çizerek, selamlar bizleri. Senin hüzünlü duyguların benim kanatlarım da der, o şahin vadide yankılanan ötüşüyle.
*
Keskin bir çam kokusu, unutturur yaşanan olumsuzlukları. Gözyaşlarını siler, neşe zerk etmek ister sana. Yolun kenarındaki Papatyaları görürsün ak pak.
*
Neşe ile gülümserler sana. Yaban lalelerini görürsün, gelincik tarlalarının arasında. Yaban lalelerin kırmızısı, çocukların al yanakları kadar, canlı. Birden, bir neşeli türkü söylemek gelir içinden. Gelincik tarlaları, sınırsızlığı anlatır bize.
*
Kucaklamak istersin birden, sınırsızlığı anlatan enginliği. Mis gibi korkmaktadır, bu baharda limon çiçeği.
*
Portakal çiçeğine, bir dönüp bakmak lazım. O çiçeğin kokusunu hissetmek lazım. Kanıksamak gerekli o kokuyu. O koku, kokudan çok öte şeyler anlatır hepimize. Üzülme, gülümse demektedir, aslında portakal çiçeği bizlere.
*
Hüzünler, bulutlar kadar uzakta demektedir bize, özgün duygularıyla bu güzel doğa.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir