Dünya

Bilindik Üzücü Manzaralar

İnsanoğlu Doğaya Döndü!..
Koronavirüs (Kovid-19) salgını dolayısıyla alınan birçok tedbirin normalleşme süreciyle birlikte gevşetilmesi sonrası, Bodrum’un doğal güzellikleriyle ünlü birçok noktasında yine bilindik, üzücü manzaralar oluşmaya başladı.
Koronavirüs tedbirleri kapsamında uzun süre kapalı kalan sahiller ve mesire yerleri, yasağın kalkmasının ardından yeniden ziyaret edilmeye başlandı. Uzun süre sessiz ve temiz kalan bu bölgeler, kısıtlamaların kalkmasının ardından Bodrumlu vatandaşların ve ilçeye tatile gelen misafirlerin uğrak noktası oluyor. İşletmeler yerine doğal ortamlarda vakit geçirmek isteyen vatandaşların yanlarında getirip tükettikleri yemek ve içecek artıklarını gelişi güzel doğaya atıp gidince, ortaya istenilmeyen kötü görüntüler çıkıyor. Bodrum’un en güzel koylarından biri olan Cennet Koy’da da bu görüntülere son günlerde sıklıkla rastlanmaya başladı. Bölgede çok sayıda çöp konteynırı ve uyarı levhası bulunması rağmen doğaya atılan çöpler dikkatlerden kaçmazken, bunları gören duyarlı vatandaşlar da çöp atan vatandaşlara tepki gösteriyor.

Temizlik Seferberliği ile Farkındalık Çalışması Yapıldı!..

Bodrum Belediyesi ekipleri de Çevre Haftası dolayısıyla ‘Temizlik Seferberliği’ kampanyası başlattı. Belediye temizlik ekipleri, ilçenin önemli sahil ve mesire yerlerinde temizlik çalışması yaparken, bölgede bulunan vatandaşları çöp atmamaları konusunda uyarıyor.

Bodrum Belediye dışında bazı sivil toplum kuruluşları ve çevreciler tarafından da temizlik kampanyaları düzenlenerek tek kullanımlık ambalaj atıkları başta olmak üzere doğaya hiç bir şekilde zarar verilmemesi için farkındalık çalışmaları gerçekleştiriliyor. Ancak tüm bu çabalara rağmen Yarımadanın neredeyse tamamında benzer olumsuzluklar bitmek bilmiyor.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir