Manşet

Deniz Dibi Temizliği

Bodrum’da her yıl rastlanılan manzara bu yıl da değişmedi. Deniz dibi temizliğinde çıkartılanlar herkesi şaşkına çevirdi
Öyle ki denizin dibinden en çok şezlong ve otomobil lastiğinin çıktığı gözlendi.
Bodrum Belediyesi ve Muğla Büyükşehir Belediyesinin birlikte yürüttüğü çalışmayla Gümbet limanında deniz dibi temizliği başlatıldı. 10 dalgıç Gümbet limanından denize dalarken özellikle teknelerin bulunduğu yerlerde temizlik yapan dalgıçlar gördükleri tablo karşısında şok yaşadılar. Denizin dibinden lastikten, marangoz malzemelerine, pet şişeden cam şişeye kadar pek çok birçok atık malzeme çıkartıldı.

Tahminen 1 ton çöp ve atık malzeme çıkartılan deniz dibinden 20 adet şezlong ta çıktı
Belediye ekipleri şezlongları görünce şaşkınlıklarını gizleyemedi. Denizin içerisinden yarım saatte çıkarılan şezlongların kim yada kimler tarafından denize atıldığı limana kadar nasıl geldiği ise anlaşılamadı. İki sat süren deniz dibinde temizlik yapan Belediye dalgıç ekipleri her hafta bir limanda deniz dibi temizliği yapacakları söylediler.

PROFESYONEL DENİZCİLER Mİ YAPIYOR

Dalgıç eğitmeni olan Kenan Doğan Doğan bu çöpleri atanların profesyonel denizcilerin olduğunu belirterek “Buraya gelen turist bu çöplerde çok fazla etkisi olduğunu düşünmüyorum. Bazıları kaza ile düşmüş olabilir ama gördüğünüz gibi denizin altında yok yok. Kızartma tavasından, marangoz işkencesine, lastiğinden şarap şişesine maalesef denizimizin dibi bu durumda. Yapılan temizlik tabiki çok faydası oluyor ama denizin dibini bilen bir insan olarak bunun daha profesyonel ekiple temizlenmesini arzu ediyorum. İnşallah böyle bir ekip kurulur. Çünkü gönüllü bu işi yapanlardan hesap soramayız ama profesyonel yapılan bir ekipten hesap sorula bilirliği olur” dedi.

Öte yandan sualtından çok sayıda balık kafesi de dalgıçlar tarafından çıkarıldı. Bir kafesin içerisinde ise onlarca yavru balık görüldü. Kafesi çıkaran dalgıçlar balıkları yeniden denize bıraktı.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir