Bodrum

Deniz, kum, güneş...
Mevsimsel güzellikler, kendisine has özellikleri,
Yazın en şiddetli sıcağını gösterdiği günler de bile burada nem yok.
Hepsini toparladığımızda Bodrum'u, Bodrum yapan Türkiye'nin en gözde turistik merkezi haline getirmesini sağlayan unsurlardan bir tanesidir.
 
Burada Ege Akdeniz ikliminin sentezini görebilirsiniz.
Adeta bir liman görevi görüyor Bodrum, yaz ayları ifade edildiği gibi sıcak ancak nem yok. Bu bölgeyi tercih eden insanlar böylesine bir imkâna sahip bölgede uzun yıllar kalabiliyorlar hatta yıl boyu da tercih ediliyor diyebiliriz biz buna.
En büyük etmen olarak bakacak olursak kış mevsiminin de ılıman bir dereceye sahip olması hatta Akdeniz'in insanı bunaltan yakıcı sıcağından kaçan yerli ve yabancı vatandaşlar içinde eşsiz bir sahil kasabasıdır Bodrum.
Hele denizi! İşte böylesine bir ortamda buz gibi soğuğu ile ilk bakışta insanı ürperten hissiyle yer yer kendisini gösteren derinliği ile ideal bir ortam sunuyor bu bölgeyi tercih eden herkese.
Hemen söyleyelim;
Yat limanı adeta bir kalkan oluşturarak dalgakıran görevi görüyor, koy görünümlü bölge de dalga yok.
 
Bodrum'u biraz daha derinden tanımak isteyenlere de sözümüz ünlü Cevat Şakir Kabaağaçlı'dan geçer yani bir diğer adıyla Halikarnas Balıkçısı. Kabaağaçlı için Bodrum, Cumhuriyet ile ters düşen görüşleri için sürgün yeri diyerek anılır.

Bu parantez bile ünlü şair için engel değildir öyle ki yazmış olduğu, kaleminin güçlü yönüyle bilinen öykü ve romanlar pek çok insanı bu bölgeye çekmiştir. Bu ayrıcalığı Cevat Şakir'i kral Mouzulus kadar ünlü yapmıştır.

Bodrum'da nerede kalabilirimin hesabını yapanlara ise sözümüz Divan Palmira Otel'den geçer. Zira bu otel hakkındaki bilgi Londra kaynaklı otel kataloğu olan ‘Conde Nass Johannes'te Avrupa'nın en çekici oteli olarak görülmüş, 2006 yılı için 9 ayrı kategoride yapılan değerlendirmede 380 otel arasından sıyrılarak özde mekân ve dinlence yeri olarak kendisini göstermiştir.

Bu bölgenin insanı, tatilciler yada bu bölgeyi yıllardır tanıyanlar bu kadar güzellikler ve eşsiz fırsatların arasında hiç mi olumsuzluklar yok da diyebilir işte o zaman araya sıkıştıracağınız şeyler yüksek sesle çalınan müzikler, eğlence metanlarının arasından yükselerek kendini gösterecektir bu süre sabaha kadar sürebilir notunu ayrıca düşelim..
Geliniz size şimdi birazda Bodrum'u gezelim ne dersiniz?

Çok sayıda mücevher, derici, butik dükkânları İskele meydanından başlıyor Kale caddesine kadar devam ediyor. Cumhuriyet caddesi ilçenin en ünlü caddesi olup çok sayıda kuyumcu hediyelik eşya ve kitapçıya da ulaşabilirsiniz. Bazen yanyana bile yürümenin mümkün olmadığı bu caddenin bitiminde sizi Barlar Sokağı karşılıyor.  Dar sokaklarda gözünüze çarpan beyaz badanalı evlerin arasında tabi ki alışveriş yapmanın da zevkini tatmanız gerek. Direncinizi kıracak olan ise Türk el emeğinin ürünleri olacak. En çekici ürün halılar tatilciler için vazgeçilmez. Bakır, bronz eşya, altın, gümüş, nakış işleri, ünlü Türk Lüle taşı, damarlı akik taşını bölgeye akın eden yabancı turistlerin dikkati çekiyor ve tercih ediliyor.

Bodrum bu kadar mı derseniz bekleyiniz sizlere daha çok anlatacak güzelliklerimiz var!
Türkiye'nin yaz mevsimi ile birlikte en gözde mekânlarından bir tanesi olan Bodrum'da tarihi ve turistin bölgelerinin yanında her yaş ve zevk grubuna göre makamlar bulmakta mümkündür. Restorantlar, gece kulüpleri, barlar, diskolar, barlar, kafeler bu zevk ve eğlence gruplarına örnek olarak gösterilir.

Yürüyüş yapmayı alternatif bir eğlenceye dönüştürmek isteyenler ise sahile uzanmış barlar, Barlar sokağı (Dr. Âlim bey Caddesi) mekânlarını seçebilirler. Bu seçeneği beğenmezseniz Bodrum'un dünyaca ünlü kulüplerinden bir tanesine de girebilirsiniz.

Sonuç olarak Bodrum'un Türk sosyetesi ve turizm sektörü olarak bilinen ve tanına yer olarak kendisini gösteriyor. Tatil yeri olarak Bodrum'u seçenler her düzeyde kendisine uygun bir yeri de bulabilirler.

Bodrum özellikle yaz mevsimiyle birlikte eğlencenin doruğa çıktığı, yılın neredeyse tamamında insan akınıyla hareketlendiği, dünya turizm sektöründe de söz sahibi ve mükemmel bir tatil yöresi olarak kendisini gösteriyor ve her türlü övgüyü de hak ediyor.