Bodrum'a kaçmak

Yaşadığı yer neresi olursa olsun insanın hareket kabiliyeti doğal olarak kaçma isteği uyandırabilir.

Bu bakımdan ikinci bir tercih kullanma şansı olsa dünyanın en özel noktalarına yerleşik olma şansına sahip olanlarda bu tanımın içerisindedirler.
Diyeceğimiz bu tercihini değil Türkiye'nin dünyanın bile gıpta ile baktığı Bodrum ilçesi lehine kullanabilenlerdir.

Saptama da yatan gizlilik ise Türkçe'nin kullanımına bile yansıyor. Görülecektir ki bir başka yere gidilirken bu ilçe için ‘kaçmak' sözünün kullanılması da bir parantez olarak öne çıkıyor. Zira burada yaşayanları bir ‘Bodrumolog' olarak tanımlamak gerekiyor.

Onlar bu yerleşim merkezinden azami oranda keyif almanın kıdemlileri olarak gözüküyor. Burada geçirdikleri zamanın azami derecede şaşırtan metodlarını bulmuşlar hatta pohpohlanacak kadar yaşam tarzlarını Bodrumlular bir şekilde tasarlamış görünüyorlar.

Bodrum gibi kırsal bir cazibe merkezinde aranılan kriterler büyük bir çeşitlilik gösterirken özellikle modernleşmiş başdönüdürücü şehirlerde yaşamlarını sürdürenlerin ilgi odağını oluşturuveriyorlar.

Kaldı ki, büyükşehirlerden bu çeşitlilik ve aranılan nitelikteki cazibe merkezlerine de açılıyorlar.
Bodrum'un yerel ve kültürel dokusunu her daim koruyor olması kendine özgü mimarisi ve mutfağı yerlilerinin olması, erişebilirliği birlikte iletişim kurulabilmesini gerektirmektedir.

Bu ilçenin kendine özgü talebe ve ihtiyaca cevap verme formülü antik Karya bölgesini pohpohlama arayışları birincil kaçış bölgesi haline getirebiliyor
Ki,
Buraya gelen herkesin bu yarımadanın her yerinde bir müddet bulunması gerekiyor ki bu grçek üzerine yorum yaparken ‘A öylemi? O da mı varmış' ‘Ben rastlamadım' çelişkisine düşmesin.

Üç noktaları görmek adına üç ay boyunca üzerinde bambaşka deneyimler kazanılan bu coğrafyayı anlamak için..
Neden?
Verimli bir tatilin ilk kuralı birbirine benzeşme yanlışına kanıp yanlış fikir hatalı kararlar almamaktır.