Bodrumlu'nun Bodrum'u

Muğla'nın gözde turizm merkezi ve medyatik ilçesi Bodrum, sadece yaz tatillerinin değerlendirildiği, yurdun eşsiz bir köşesi değil kendine has özelliklerini neredeyse 24 ay yaşayan birçok ihtiyacı karşılayabilen şehirleşmiş, entelektüel bir birikimi de yakalamış aynı zamanda bir dünya şehrinin de adresidir.

Böylesine bir tanımı yaptıktan sonra Bodrum için söylenebilecek en doğru sonuç, ilçe adına birçok alanda gelişen hizmet alanları ile turizm ve yan sektörler olmak üzere bir aydın birikim sahibi işkolunun da ortaya koymuş olduğu ciddi yatırımların öne çıkarıldığıdır.

İlçede yaşayanlarla birkaç günlüğüne de olsa bu şirin Akdeniz kasabasını tercih edenlerin ortak noktası yıl boyu hizmet veren işletmelerdir.

Yerel yönetim anlamında da Bodrum ülke için önemli bir deneyim olarak değerlendirilebilir.

Akdeniz'in her bölgesi yerleşim alanı bir başka enteresan ve âlemdir. İçlerinde insanlık tarihini geçmişini nice yaşanmışlarını üstendiklerine bile rastlayabilirsiniz. Haksız sayılmazlar çünkü bölge olarak Akdeniz sadece tarihsel değil diğer bölgelere de kültür ihracatı yapıyor.

Fransız şarabı, Türk kahvesi, Yunan mutfağı, zeytin, hurma, pamuk, lavanta gibi tarımsal ürünler uzak kıyılarda birbirlerine benzeyen naif tarzda mimariler bileşenlerinin diğerleriyle bir araya geldiğinde dünyanın her noktasına rastlanan derin bir birikim sergilemektedir.

Akdeniz'in kültürel özelliklerinin Bodrum'da konsantre edilmiş bir özeti sayılabilir.

Öyle ki, tarihin babası Heredotos'tan, Artemısıa ilk kadın amirale, Büyük İskender'in yandaşı prenses Karya'ya Akdeniz'in Ada'ya Türk Gölü olmasını sağlayan Turgut Reis'den, Neyzen Tevfik,  Halikarnasos'u ortaya çıkaran Cevat Şakir'e kadar ün sahibi olmuş Bodrum'lular geçmişten geleceğe süreklilik sergiliyorlar..

Bodrum'un plaj niteliğinde 2013 yılında hizmete giren sahil şeridi Kumbahçe, konuklarını yeni imajıyla karşılıyor.

Halikarnas Meydanının üç yıl süren altyapı ve peyzaj düzenlemeleri ise bu sene itibarıyla nihayetlendirildi. Çalışmalar tam anlamıyla sona erdirildi demekte doğru olmaz.

Zira, göreve geldiği günden beri yaptığı çalışmalarıyla ilçeye yeni alanlar kazandırmaya yönelen sayın başkan Mehmet Kocadon şimdi de bina yıkımının gerçekleştirildiği meydanın sembollerinden bir tanesi  ‘Kiliseyide yapacağız' sözüyle ilgileniyor.

Kumbahçe'deki işletme sahipleri kadar gürültülü mekânlar da göze çarpıyor.

Lezzet vahalarına da ayrıca dikkat çekmek gerek.