Gümüşlük

Kral Mousolos sevgilisi Artemisya ile vakit geçirmek için kurduğu mekân olarak tarihlerde yerini alır. İncecik belli belirsiz gibi duran bazı bölümlerinde dizinize kadar denize girebileceğiniz Gümüşlükte kral Mousolos'u haklı çıkartacak kadar romantik bir gün batımına sahne oluyor bir başka değişle o güce sahip.

Gümüşlük antik çağ adıyla Myndos Bodrum yarımadasının batı ucundan sessiz sakin bir şekilde güzelliğini sürdürüyor. Sonsuz bir huzuru sakin koyları huzurlu köşeleri ile adeta sizlere vadediyor.

Büyüsüne kapılan herkesi kendisine özleten Gümüşlük, özel bir yere sahip enerjisini insan sevgisiyle bütünleştiriyor.

Sahile uzanmış balık restaurantları özenli ve çiçeklerle düzenlenmiş masalar ile sizleri karşılıyor. Buradan sizi Antik kazı alanına yönlendiren restoranlar arasından geçen yürüyüş yolu bekliyor.

Gümüşlüğün kendine has özelliği ise rüzgâr almayan ve korunaklı bu özelliği güneş batımından önceki zaman dilimin de insana daima her zaman ilham veriyor. Bir göl kadar sessiz ve sakin denizi ile Gümüşlük kendi iç dünyanıza daha iyi kulak vermenize sebep oluyor.

Nüfus mübadelesi sırasında iki ya da üç katlı taş Rum evleri, Gümüşlük sırtlarında yer alırken Gümüşlük manzarasının izlendiği Karakaya köyü görünüyor.

En hareketli dönemini akşam saatlerinde yaşayan Gümüşlük balık restaurantları, takı tezgâhları sanatçıların ellerinden çıkan nefis seramik taş kilden objeler yöreye özgü balkabağı lambalar renkli ve cazip bir şekilde yerini alıyor.

Görenlerin almadan geçmediği ayrı bir maharet ve hüner isteyen her biri sanat şaheseri bu ürünler birbiri ardına göz kırparken Gümüşlük yaz aylarında adeta bir açık hava müzesine dönüşebiliyor.

Sanatseverlerin ve ressamların adeta mabedi haline gelen Gümüşlük Akademisi adı altında çeşitli etkinliklere ev sahipliği yapıyor. Burada yapılan felsefe sohbetleri, yazı atölyeleri, resim ve seramik kursları ile pek çok etkinlikleri birbirinden değerli yazarlar yıl boyunca atölyelerinde gerçekleştirebiliyorlar