Yeni sezona merhaba..!

Yeni sezon açılmak üzere,eli kulağında diyebiliriz.Tüm konaklama mekanları,oteller, motel yanı sıra eylence  dünyası ile alışveriş merkezleri, hazırlıklarını tamamlamak, son tahkimatlarını da yapmak üzereler.

İnşaat sektörü,alabildiğine hareketli.İnşaata dair ne varsa bir koşuşturma içinde.Çünkü yeni sezon açılıyor.Buna örnek olarak yollarda  sık rastladığımız beton mikserlerini, hafriyat kamyonları gösterebiliriz. Dolayısıyla bu duruma, tam bir seferberlik hali diyebiliriz. Tesisatçı,fayans ustası,elektrikçi gibi inşaat alanınında faaliyet gösteren kişilere ulaşabilmek,neredeyse imkansız.zira herkesin olması gerekenden fazla işi var.Ancak; boya ve çatı işleri dışında kalan bir çok iş, kışın yapılabilir.fakat;alışkanlıklarımızın sonucu olarak bu işleri,sezona bırakıyoruz ve dolayısıyla ihtiyaç sahipleri usta bulmakta güçlük yaşıyor.

Sezonda yaptıracağınız işler oldukça pahallı hale geliyor.İş yaptıracağınız kişilerin usta olup olmadığı dahi belli değil,bir çoğu yalnız telefonla temas kurulabiliyor.Bağlı olduğu bir şirket yada dükkan yok.Bir liralık iş beş liraya,beş liralık işi onbeş liraya yaptırabiliyorsunuz.Çalışma yaşamında serbestilik bu olsa gerek,yada bu durumu sınırsız serbestlik olarak tanımlarsak hata yapmış olmayız.

Diyelim ki en iyi usta yerine, acemi bir kalfa bulduğunuzu kabul edelim..Bulduğunuz kişi size,örnek olarak salı günü gelirim diyor.Ama hangi salı,zira bir yıl içinde onlarca salı günü var.Yani bulduğunuz acemi kalfada sözünde pekala durmayabilir.Sizler programlarınızı yarım bırakıp, niteliği sorgulanan ustanızı beklersiniz. Yada usta görünümlü kişiler işlerinizi yarım bırakır veya paranızı alır işini yapamaz. Sizin sorununuzu çözecek derdinizi anlatacak ve sizi dinleyecek muhatap bulamazsınız.Sonuçta herkes tutturabildiğine bir yol takip ediyor.

Bütün Bunların yanı sıra iyi ustalar işini layıkıyla yapanlar,aldığı paranın hakkını verenlerde yok değil. Lakin bu kişilere ulaşmak iş yoğunluğundan dolayı oldukça zor.Ancak bir torpiliniz olursa veya hatırlı birileri araya girerse bu ustalara ulaşılabilir.Bunca gayret,masraf karşısında umarız iyi bir sezon geçirilir ve yüzler güler.

Bodrumun senelerdir bir hale yola koyulamayan sorunları bu sezonda devam ediyor.Bürokratik bazı engeller ki, buna temel örnek büyük şehir olup, olamama olgusunu verebiliriz.Çözülemeyen kökleşmiş problemler arasında çöplüğün taşınamaması,arıtma tam olarak işlev görmemesini sayabiliriz. Öte yandan,Turgut Reis,Akyarlar,Bites,torba,Yalıkavak'a rahatça gidilebiliyor.Ancak; şehir içi tam bir köstebek yuvasını andıran çukurlarla dolu. Heran ayağınız bir çukura düşebilir yada sarsılmadan yol almanız pek olası olmadığını rahatlıkla söyleye biliriz. Bu problemlerin neden giderilmediği sorulduğunda, bütçenin yetersiz olduğu veya imkanların kısıtlı olduğu gibi bir çok mazeret ileri sürülebilir. Fakat bu genele yayılmış sorunları  çözmez.

Bodrum ciddi biçimde büyüyor.kayda değer yapılaşma söz konusu.Ancak; bu duruma mukabil,alt yapımız yetersiz,öte yandan arıtmamız geçek anlamda işlev görmüyor.Otopark sorunu çözülememiş,yollara dair sorunlar tam olarak giderilememiştir.Bu anlatılanların ışığında,kanımızca kamu yararını gerekçe göstererek,alt yapı çalışmalarını sonuçlandırmadan yeni bina yapımına devam edilmemelidir.

Trafik arapsaçına dönmüş durumda.10 Dakikalık mesafeyi yarım saatte kat edemiyorsunuz.Bu olumsuz durum turizme zarar veriyor.Bu sorunun biran evvel çözüme kavuşturulması gerekli.Zira yakın gelecekte Bodrumun  İstanbul'dan bir farkı kalmayacak gibi görünüyor.Dünyanın gelişmiş ülkeleri bu sorunları nasıl aştıysa, bizimde bu problemin üstesinden gelmemeniz için bir neden yok.Örneğin bu soruna otoparklı çözüm üretebilmek mümkün.Bodrumun muhtelif yerlerine bir kaç tane belirli kapasitede yeraltı otoparkı yapılarak bu sorun aşılabilir.Bu iş özel sektöre yap işlet devret modelini uygulatmak suretiyle, hayata geçirilebileceği gibi,bu yolla belediyeye gelirde sağlanabilir.Lakin sezon açıldığı için,ancak bu konuyu bir sonraki sene eyleme dönüştürebiliriz. 

Bodrumu Yönetenlerin otopark ücretlerini de gözden geçirmesi,doğru bir yol olacaktır. Otopark ücretleri için, bir saatlik ,iki saatlik,altı saatlik yada oniki saat gibi uygulamalar görülmekle birlikte,  oldukça pahallı bir yön izlemekte olduğu kuşku götürmez bir gerçek. Yalnızca pahallı olan otopark ücretleri değil,taksi minibüs ücretleri de cep yakıyor.Yöneticilerin çay ocakları yerine otopark işletmeleri,kazanç elde etme noktasında etkili bir yol olacaktır.Hem bu sayede önü alınamayan,şikayetlere de bir nokta konmuş olacaktır.

Turizmde markalaşabilmek için  katetmemiz gereken daha çok yol var.Yaya yollarını kesin olarak motosiklet ve arabalara kapatmamız gerekli,insanların birbirine çarparak yürüdüğü yollarda bu araçların ne işi var anlamak mümkün değil.Bu durumun doğal bir sonucu olarak,hastaneler kolu bacağı kırılmış hastalarla dolu hale geliyor.Öte yandan bodrumu hatırlatan sembollerimizi çoğaltmalıyız. Bodrumu hatırlatan mandalina lokumu,reçeli gibi ürünleri var ve bizim diyebiliyoruz.Bunları mutlaka çeşidini artırmamız gerekli. Meydanları ve park sayılarını artırmak suretiyle görünüşü renklendirmeliyiz.Seracılık faaliyetlerini yaygınlaştırmalıyız.Bu iş için evde boş oturan kadınlarımızı üretim hayatına katmalıyız.Artık mandalina ağaçlarını,zeytinleri kesmeye bir son vermeliyiz. Şurası muhakkak ki Bodrum estetiğe muhtaçtır ve bu muhtaçlık mutlaka giderilmelidir. Allah'ın yaratıp bize sunduğu eşsiz güzellikteki Bodruma, buranın yöneticilerinin de bir şeyler katması gerekmez mi.

Bodruma gelen turistlere,kentimizin eşsiz güzelliklerini göstermeli,şehrimizi gerektiği gibi tanıtmalıyız.Bu amaçla Kos adasındaki gibi lastik tekerlekli trenlerle gezinti yaptırılabilir veya üstü açık otobüslerle şehir tanıtılabilir.Belirli güzergahlar  ve ona göre ücret tarifeleri uygulanabilir. Örneğin küçük şehir turu veya büyük şehir turları bu amaçla planlanabilir.Küçük şehir turu için 10 euro büyük kent turu için 20 euro'luk tarifeleri yaşama geçirebilir.Bu yolla hem Bodrumu tanıtmış olur ve hemde kaynak sağlamış  olursunuz.Küçük şehir turu için, belediyenin önünden başlayabilir Gümbet ziyaretiyle devam edilebilir,antik tiyatroya uzanılabilir ve bu gezintiye marinayı dahil edebilirsiniz.Büyük Şehir turu için  yarımadayı dolaşarak,Turgutreis ,Akyarlar,Gümüşlük-kadıkaleyi tanıtabilir,yerli yabancı turistlere buraların benzersiz güzelliklerini keşf etmelerine imkan sağlayabilirsiniz.

Anlatmaya çalıştığımız gibi,yapılması, yaşama yansıtılması gerekli olan bir çok proje var.Bunların bir kısımı Bodrumun kendi kaynaklarıyla çözebilir. Yeter ki  kenti yönetenler bu duyarlılığa sahip olsunlar.Ancak; daha büyük çözümler için, 40 yıllık 50 yıllık projeleri hayata geçirmek gerekir ki, buda ancak Marmaris örneğinde olduğu gibi, devletin uzun vadeli çözüm planlarıyla ilgilidir.Umuyoruz ki devlet bu amaçla  gerekli ödemeleri yapma noktasında  kaynak ayırır ve sorunlara köklü çözümler sunabilir.

      Yaşamak için Bodrumu Yaşat