Manşet

Kral Yolu

Tavşan Adası’na uzanan binlerce yıllık kral yolu, Muğla’nın Bodrum ilçesinde çekilen sulardan sonra yeniden ortaya çıktı. Vatandaşlar, Kral yolunun ortaya çıktığını duyar duymaz yolu görebilmek adına ziyarete geldi.
3 bin 500 yıllık tarihi Myndos kentine giden kral yolunu Muğla’nın Bodrum ilçesi Gümüşlük Koyu’nda birdenbire çekilen deniz suyu günyüzüne çıkardı. Yaz aylarında pek çok turistin ziyaret ettiği Myndos kentine giden güzergahın bu mevsimde ortaya çıkması vatandaşları da meraklandırdı. Bu sebeple çok sayıda vatandaş Tavşan Adası’na giden kral yolunu görmek için Gümüşlük Koyu’na akın etti. 150 metre uzunluğunda 2,5 metre enindeki kral yolundan eski çağda yer alan Myndos kentinin bulunduğu Tavşan Adası’na ulaşmak isteyen vatandaşlar, hava sıcaklığının artmasıyla birlikte kral yolu kapanmadan çıplak ayakla yürüyüş yapmak istediklerini belirttiler. Adaya giden kral yolu drone ile görüntülendi.

ETHEM CEYHAN

Tavşan Adası’na giden kral yolunun açılması nedeniyle arkadaşlarıyla birlikte bu tarihi yolu görmek için geldiğini dile getiren vatandaşlardan Ethem Ceyhan (65) suların çekilmesinin nadir bir olay olduğunu belirtip, “Her sene olmaz. Çok sık görülen bir olay değil. Suların çekildiğini duyunca Turgutreis ilçesinden burayı görmeye geldik. Burada eski batık bir şehir çıktı. Arkadaşlarım söyledi. Merak edip geldik. Sular çekilince bu şekilde yol ortaya çıktı. Nadir görülen bir durum” dedi.

HİKMET DÖNMEZ

Bodrum’a daha çok yaz tatili için geldiklerini ancak pandemi nedeniyle bu yıl kışı da burada geçirdiklerini ifade eden Hikmet Dönmez (62) ise “27 senedir buraya geliyoruz ama daha ilk defa bu yolun açıldığını gördüm. Görünce şaşırdım. Bir haftadır bu şekilde. Her sene adaya giden ve daha sığ olan yoldan geçip adaya yürüyenler oluyor. Burada yürümek normal şartlarda çok zor. Burada yaklaşık 10 sene önce arkeolojik bir kazı yapıldı. İki dağın arasından Tavşan Adası’na Myndos denilen batık kent çıktı. Burası çok dikkat çeken bir yer özellikle de yazın çok sayıda ziyaretçi alıyor. Tavşan Adası’na çıkmak yasak ama yakınına kadar yürünüyor. Yazın ilgi odağı oluyor” ifadelerini kullandı.

ÖMÜR SANSOY

Kral yolunu merak eden vatandaşlardan Ömür Sansoy (53) ise havalar ısındığında adaya kral yolundan yürüyerek geçmek istediğini belirterek, “İlk defa böyle bir durum yaşandı. Suların 1.5 metre kadar çekildiğini söylediler. 5 senedir burada yaşıyoruz. Merak ettik ve görmeye geldik. Havalar biraz daha ısınırsa yürüyerek karşıya geçmeyi istiyoruz. Ada şu anda sit alanı olarak planlandığı için adaya çıkmak yasak ama kıyıya kadar sudan gidilebiliyor ancak kral yolu sular altında kaldığı için oradan yürümek mümkün değildi. Eğer yol bu şekilde kalırsa bu yaz kral yolundan yürümeyi deneyimlemek istiyorum” diye konuştu.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir