Manşet

Lezzet Listesi Uzayıp Gidiyor

Badem çeşitliliğine Muğla’nın Datça ilçesinin evsahipliğine devam etmesi elbette, yöreye özgü mutfak kültürüne de son derece etki eden bir konumdadır.


DAMAT TATLISINDA BADEMİN ÜSTÜNLÜĞÜ
Bu duruma bir örnek verecek olursak baklavaya benzeyen Damat Tatlısına ceviz ya da fıstık yerine badem kullanılmaktadır.
Her gün geliştirilmekte olan daha fazla kazancın olmasa olmaz yeni pazarlama taktikleri özellikle butik gıda tedarikçilerinin kendine has yöntemleri sayesinde yöreye dair lezzetler yavaş yavaş dünya çapında ulaşılabilir hâle gelmektedir ki paluze adlı badem ve pekmezle hazırlanıp sardunya yapraklarıyla süslenen bir tür muhallebi veya bademli kuru baklava ifade ettiklerimize en iyi birer örnek teşkil eder.

LİSTE UZAYIP GİDİYOR
Datça’da badem adeta her lezzetin içerisinde yer alıyor. Liste öylesine uzayıp gidiyor ki bazılarını sayacak olursak Bademli lokum; badem aromalı sütle yapılan badem sütü reçeli; nefis tadıyla badem ezmesi başlıca sayabileceğimiz özgün tatlardır.
Ayrıca zeytin içerisine doldurulan badem, badem kahvesi, her türlü bademli kurabiye, badem helvası ile bademli ve keçiboynuzlu helva görmek de mümkün olabilmektedir.

DATÇALILAR ÜRETTİ
Şimdi sıkı durunuz size Datça ilçesinde yaşayan ahalinin yerel ürünleriyle lezzet sınırlarını nasıl zorladığını anlatacağız. Bu muhteşem tat ise, çikolata kremasının sağlıklı bir alternatifi olarak geliştirilen ve Datçella adı verilen keçiboynuzu ezmesidir.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir