Manşet

Uçakla Aynı Fiyat

Şehirlerarasında VIP Servis Artışta
1 Haziran’da kalkan seyahat kısıtlamasının ardından VIP yolcu taşıma araçlarının işlerinde büyük artış gözleniyor. Şehirlerarası otobüsler ve uçakları güvenilir bulmayan üst gelir gurubundaki bazı vatandaşlar yolculuklarını özel şoförlü VIP minibüslerle yapmaya başladı. Bodrum’a gelmek isteyen tatilcilerin bir kısmı da, uçak ve şehirlerarası otobüslerin yerine VIP araçları tercih ediyor.
Şehirlerarası transfer talebine yetişemeyen bazı firmaların ise araç sayılarını yükseltmeye başladığı öğrenildi. Yaz aylarında genellikle havalimanı ile otel veya evler arasında transfer hizmeti veren araçlar, bu yıl ise koronavirüs salgını nedeniyle oluşan talep üzerine şehirlerarası evden eve ya da evden otele hizmet vermeye başladı. Özellikle, İstanbul, İzmir, Ankara, Bursa, Eskişehir, Karadeniz ve İç Anadolu’dan Bodrum’a tatile gelmek isteyenler şoförlü özel araç kiralamayı tercih ediyor. 4 kişilik bir ailenin uçak masrafıyla, özel şoförlü VIP araçların fiyatının aynı olması vatandaşlara da cazip geliyor.

ŞEHİR İÇİNDE DÜŞÜŞ, YURT İÇİNDE ARTIŞ GÖRÜLDÜ

Yaz ayları boyunca şehir içinde yolcu taşıyan VIP araçların iş yoğunluğunun geçtiğimiz yıla göre yüzde 70 düşüş yaşadığı bildirilirken, şehirlerarası taşımacılığında ise yüzde 400 artış yaşandığı kaydedildi. 10 kişilik bir VIP aracın sosyal mesafe kuraları nedeniyle yolcu kapasitesi yüzde 50’ye düşürüldü. Şoförle birlikte 5 kişi alabilen VIP araçlar, Bodrum’a şehir dışından gelmek isteyenleri evlerinden alıp tatilleri bitince tekrar evlerine kadar bırakıyor.

Bodrum’da faaliyet gösteren bir transfer şirketinin sahibi Can Şenkal, yurtiçi işlerinin arttığını ama şehir içi işlerinin azaldığını belirterek şöyle dedi:

“Turizmde normalleşme adımları sonrasında, Yurtiçi yani şehir dışı VIP transfer çok ciddi bir artış söz konusu. Geçtiğimiz yıllarda bu kadar yoğun bir talep yoktu. Şu anda şehir dışından gelmek isteyenler, hava yolundan ziyade VIP transfer araçlarını tercih ediyorlar. Ailelerde genelde 5 kişi sınırlaması var. Bizim araçlarımızda 10 kişilik, şoför dahil 5 kişi olmak zorunda. Bunun kademeli olarak, ailelerde 5 yada 6 kişiye yükseltilmesini, yetkililerden aile içinde biraz daha esnek olmalarını talep ediyoruz” dedi.

Şenkal, ailelerin kimseyle temas etmeden evden otele veya evden eve seyahat etmek istediklerini de sözlerine ekleyerek “Koronavirüs tedbirleri gereği, aileler kendi bireyleriyle aile içi seyahat etmek istiyor. Uçaktansa VIP Bodrum transfer araçlarını tercih ediyorlar. Bizler de bu konuda yardımcı oluyoruz Bodrum’a gelenlere. Uçakla gelmek isteyen 4 kişilik bir ailenin gidiş ve dönüş maliyetini hesaplarsak, VIP transferler daha ekonomik kalıyor. Yolcularımızı bulundukları ev adreslerinden alıyoruz, gelecekleri otel yada yazlık evlerine, diledikleri adrese direkt bırakıyoruz” dedi.

“UÇAKLA AYNI FİYATTAYIZ”

Türkiye’nin birçok bölgesinden talep olduğunu söyleyen Can Şenkal “İç Anadolu, Marmara, Akdeniz ve Karadeniz bölgesinden ciddi bir talep var. Direkt evinden gelmek istediği otele veya yazlık evine özel ulaşım isteyen turistler var. Normalleşme süreciyle uçak biletlerinin fiyatları da düzelince belki biz biraz daha pahalı kalabiliriz ama şu an bir uçakla aynı fiyatayız” dedi.

Transfer şirketinde çalışan İbrahim Meşeci de şehiriçi işlerinde azalma olduğunu söyleyerek “Şehir içi işlerinde ciddi bir azalma var. Şehir dışı işlerinde talepler artmış durumda. İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Konya ve Türkiye’nin birçok bölgesinden özel taşımacılık hizmeti istiyorlar. Evlerinden alıp gidecekleri otellere ya da yazlıklarına bırakıyoruz. Geçen yıla göre bu yıl şehir dışı işlerimizde yüzde 300-400 artış söz konusu. VIP araçları tercih etmelerinin sebebi ise araçta kendi ailesinin dışında her hangi kimse olmuyor. Süre uzun olsa da güvenli olsun diyerek VIP transferleri tercih ediyorlar” ifadelerini kullandı.

Aracını tanıtarak şehir dışından daha çok iş aldığını söyleyen Rafet Emir Turhan, Yolcuların VIP araçları tercih etmesinin sebebi evlerindeymiş gibi yolculuk yapmaları olduğunu söyledi.

VIP transfer şoförü Nail Tosun ise geçen yıl şehir dışına neredeyse hiç gitmediklerini bu yıl ise şehir dışı işlerinin yüzde 400 arttığını ifade etti.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir